Jak możemy Ci pomóc?

Skontakuj się z nami w celu darmowej konsultacji

+48 791 118 211

Kontakt

Czym jest serwis wrzecion i elektrowrzecion? Oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Wrzeciono obrabiarki to jedno z kluczowych komponentów. Od jego jakości zależy finalna jakość całej obrabiarki. W zależności od sposobu napędu możemy wyróżnić elektrowrzeciona, które stanowią jednoczyliście silnik napędowy (wrzecionowy), a także wrzeciono napędzane oddzielnym silnikiem napęd. Elektrowrzeciono charakteryzuje się mniejszy masowym momentem bezwładności dlatego umożliwia uzyskanie wyższej dynamiki podczas pracy. Wrzeciona napędzane zewnętrznym układem napędowym częściej spotyka się w obrabiarkach przeznaczonych do obróbki objętościowej. Rozwiązania te często integruje się z przekładniami umożliwiającymi multiplikację momentu obrotowego.

Niezależnie od wykonania, wrzeciono to ekstremalnie precyzyjny urządzenie, charakteryzujące się małym biciem osiowym i promieniowym. Wartość bicia promieniowego świadczy od jakości wykonania wrzeciona lub jego naprawy. Wartość dopuszczalna mierzona za pomocą trzebienia pomiarowego na długości 300 mm nie powinna przekroczyć 15 µm. Często nasi inżynierowie oddają wrzeciona do eksploatacji, których bicie promieniowe na długości 300 mm jest mniejsze niż 8 µm.

Kolejnym wyzwaniem stawianym przed współczesnymi wrzecionami / elektrowrzecionami obrabiarek CNC to prędkość obrotowa, która w przypadku obróbki metali może przekraczasz 40 000 obr/min. Potrzeba zachowania dużej sztywności węzłów łożyskowych wrzeciona/elektrowrzecion pracujących przy ekstremalnie dużych prędkością obrotowych wymaga wysoce specjalistycznych łożysk wrzecionowych, sposobów smarowania a także właściwego wyważenia wrzeciona a tarze oprawki narzędziowej.

Dlaczego warto korzystać z usług serwisu wrzecion i elektrowrzecion?

Wrzeciona i elektrowrzeciona obrabiarek CNC pracują w bardzo wymagających warunkach, z tego względu do ich budowy stosuj się wyjątkowo dokładnych i specjalizowanych elementów. Granica pomiędzy sukcesem a porażką często nie jest szersza niż 5 µm, dlatego człowiek / fachowiec jest kluczowym ogniwem całej układanki jaką jest naprawa wrzeciona / elektrowrzeciona.

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w naprawie wrzecion i elektrowrzecion. Z powodzeniem naprawiamy wrzeciona firm: Kessler, DMG MORI, Doosan, Mazak, SW, Hermle, Hurco, Brother, Matsuura, Okuma, Graziano, Micron , i inne.

Jak zapobiegać awariom wrzecion i elektrowrzecion? Praktyczne porady od ekspertów.

Aby zapobiegać awariom wrzeciona należy regularnie sprawdzać ich stan, monitorować temperaturę pracy. Obserwować układ smarowania, dbać o właściwe wyważenie oprawek narzędziowych, a przede wszystkim unikać kolizji. Dobrą praktyką jest również „rozgrzewanie” wrzeciona przed pracą. Nie bez znaczenia jest unikanie długotrwałej obróbki prowadzonej przy maksymalnej prędkości obrotowej wrzeciona.